دربی با تماشاگر برگزار شد، وضعیت رفت‌وآمدها و بازارها و خریدهای شب عید را دیدیم، امروز اعلام شده مسافران نوروزی از مرز ۱۰ میلیون ن

دربی با تماشاگر برگزار شد، وضعیت رفت‌وآمدها و بازارها و خریدهای شب عید را دیدیم، امروز اعلام شده مسافران نوروزی از مرز ۱۰ میلیون نفر (تا همین لحظه) عبور کرده‌اند، دانشگاه‌ها ثبت‌نام خوابگاه‌ها را با هدف برگزاری کلاس‌های حضوری آغاز کرده‌اند و...

من نمی‌دانم مسئولان محترم برای برگزاری #نمایشگاه_کتاب_تهران در اردیبهشت‌ماه سال جاری چه برنامه‌هایی دارند (البته، احتمالاً خودشان هم نمی‌دانند! چون هنوز حتی ثبت‌نام از ناشرها شروع نشده)؛ هر برنامه‌ای هست و هر چه می‌شود، لطفاً چند هفته‌ی دیگر اعلام نکنید که «با هدف جلوگیری از شیوع ویروس کرونا» نمایشگاه را «غیرحضوری» یا «بدون فروش و فقط برای نمایش کتب» برگزار می‌کنید!

اگر به آرشیو نوشته‌هایم مراجعه کنید (اینجا)، خواهید دید که من از همان اسفند ۹۸ که کرونا تازه به ایران رسیده بود و ناشناخته بود و امید می‌رفت ظرف یکی، دو هفته یا حداکثر یکی، دو ماه بساطش جمع شود، هشدار دادم امکان برگزاری نمایشگاه در سال ۹۹ وجود ندارد و حتی در سال ۱۴۰۰ هم نمایشگاه حضوری کتاب برگزار نخواهد شد (که همین اتفاق افتاد). اعتراضی نداشتیم که هیچ، همراه هم بودیم. اما با وضع فعلی انگار فقط قرار است کتاب و صنعت نشر قربانی شود. ویروس کرونا در ورزشگاه، حجره‌ها و تیمچه‌های بازار، اتوبوس و هواپیما، غذاخوری‌های بین راهی، رستوران‌ها و اقامتگاه‌های غلغله، ساحل‌های شلوغ و... منتقل نمی‌شود اما در راهروهای نمایشگاه کتاب اوج می‌گیرد؟!

صنعت نشر ستون بالندگی یک کشور است و قطعاً آسیبی که در این چند سال دیده از آسیبی که صنوف دیگر دیده‌اند کمتر نیست. تصمیمی بگیرید که ناشرها بتوانند نفس تازه کنند. نمایشگاه را بدون فروشندگان بستنی و سیب‌زمینی سرخ‌کرده و همبرگر و بدون غرفه‌های تبلیغات و پروموشن برگزار کنید. فقط کسانی را راه بدهید که سه دوز واکسن تزریق کرده‌اند. ناشران عمومی و دانشگاهی و کودک را تفکیک کنید و برای هر گروه روزهای جداگانه در نظر بگیرید. برنامه‌های جنبی را تعطیل کنید. سالن‌های بیشتری را به ناشرها اختصاص دهید و راهروها را پهن‌تر بسازید. بله، باز هم ویروس منتشر خواهد شد و کسانی درگیر خواهند شد، همان‌طور که سر کار و خرید و سفر و... می‌رویم و کسانی درگیر می‌شوند؛ حالا دیگر فهمیده‌ایم باید هم‌زیستی با کووید را بیاموزیم و فقط دعا کنیم که در آینده‌ی نه‌چندان دور از شر آن خلاص شویم.

حسین جاوید
@Virastaar